Home About Sources Topics Background

Crimean texts


Potted biographies

Who was who in the Crimean War

Principal source: The Dictionary of National Biography


Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


General Airey —Quartermaster-General
Sir Richard [later Lord] Airey (1803-1881)
DateEventAge
1803Born. Eldest son of Lt-Gen Sir George Airey
Educated Royal Military College, Sandhurst
1821Ensign, 34th Regiment18
1823Lieutenant by purchase20
1825Captain by purchase22
1827-30adc to Sir Frederick Adam24-27
1830-32adc to Lord Aylmer, Governor General and C-in-C North America27-29
1834Major by purchase31
1838Lieutenant-Colonel by purchase35
Regimental command
1847-51Assistant Adjutant-general44-48
1851-53Deputy Quartermaster-General48-50
1852Promoted to Colonel49
Military secretary to Lord Hardinge, C-in-C
1854Commander 1st Brigade Light Division in Crimean expeditionary force51
01. 9.1854Promoted to Quartermaster-General to the expeditionary force
Dec 1854Promoted Major-General and awarded KCB
Nov 1855Quartermaster-General at the Horse Guards52
1856Exonerated by board of generals , under Sir A Woodford, at Chelsea Hospital53
1860-68Colonel of the 17th Regiment57-65
1862Promoted Lieutenant-General59
1865-70Governor of Gibraltar62-67
1867GCB64
1868Colonel of the 7th Regiment
1870-76Adjutant-General67-73
1871Promoted to General68
1876Lord Airey73
1879President of the Airey Committee on short service system76
14. 9.1881Died at The Grange, Leatherhead78

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Sir George Brown — Commander, Light Division
Sir George Brown (1790-1865)
DateEventAge
03. 7.1790Born. 3rd son of George Brown
Educated the Elgin Academy
23. 1.1806Commissioned as ensign, 43rd Regiment15
18. 9.1806Promoted lieutenant16
1807Copenhagen expedition17
Battle of Vimeiro
Corunna
180943rd, 52nd, and 95th formed into Light Brigade19
June 1811Promoted captain21
Staff College at Great Marlow
July 1812Exchanged into 85th22
August 1813The Peninsula, under Major-General Lord Aylmer23
Battle of the Nivelle
Battle of the Nive
26. 5.1814Promoted Major
America, under General Ross
Seriously wounded at battle of Bladensburg
26. 9.1814Promoted Lieutenant-Colonel24
Various staff appointments at home and abroad
1826Assistant Quartermaster-General, Malta36
Married Miss Macdonell
1828Deputy Assistant Adjutant-General at the Horse Guards38
1828-53(various staff appointments at headquarters)38-63
1831Promoted Colonel41
1841Promoted Major-General51
1850Adjutant-General60
1851Promoted Lieutenant-General61
1851-54Colonel of the 77th Foot61-64
April 1852KCB
December 1853Resigned from Horse Guards63
1854Appointed to command the Light Division in the expeditionary force
05.11.1854Wounded at the battle of Inkerman64
1854-55Colonel of the 7th Foot
January 1855Colonel of the 1st battalion, Rifle Brigade
May 1855Commanded the English force in the expedition to the Sea of Azoff
28. 6.1855Invalided home
July 1855GCB65
September 1855Promoted General
1856Knight Grand Cross of the Legion of Honor
Knight of the Medjidie
1860Commander-in-Chief in Ireland70
1863Colonel of the 32nd Regiment73
1863Colonel-in-Chief of the Rifle Brigade
April 1865Resigned his command74
27. 8.1865Died in the house in which he was born75

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Sir John Burgoyne — Chief Engineering Officer
Sir John Fox Burgoyne (1782-1871)
DateEventAge
24. 7.1782Born. Eldest son (illegitimate) of Lt-Gen Burgoyne and Susan Caulfield
1792Ward of Edward, 12th Earl of Derby (father's nephew)10
1793Eton11
19.10.1796Royal Military Academy, Woolwich14
29. 8.1798Royal Engineers16
April 1800Assisted in the reduction of Valetta17
July 1800Promoted Lieutenant
adc to General Fox in Sicily18
March 1805Promoted 2nd Captain22
Feb 1807Commanding engineer in Egypt24
Commanding Royal Engineer with Sir John Moore in Portugal
1808With Moore's expedition to Sweden26
Commanding Engineer with reserve division in Portugal
Blew up bridges at Benevente and Castro Gonzalo in retreat to Corunna
Embarked for England from Vigo
Feb 1809With Wellesley in Portugal
Douro, Oporto
July 1809Promoted Captain27
1810Commanding Royal Engineer with the 3rd Division
Busaco, Torres Vedras
20. 7.1810Blew up Fort Concepcion
1811Directed right attack in first siege of Badajoz28
Jan 1812Cuidad Rodrigo. Brevet Major29
March 1812Badajoz. Brevet Lieutenant-Colonel
Directed reduction of forts at Salamanca and the Retiro at Madrid
1813Vittoria. Commanding Royal Engineer at siege of San Sebastian30
Superintended the passage of the Bidassoa
Nivelle
Superintended Sir John Hope's siege of Bayonne
CB (Refused to accept a civil knighthood)
To America as Commanding Royal Engineer
New Orleans, Fort Bowyer
1815Returned to England32
1815-1818Commanded Royal Engineers in the army of occupation in France33-36
1821-26Commanded Royal Engineers at Chatham39-44
1826Commanded Royal Engineers with Clinton's force in Portugal
1828-31Commanded Royal Engineers at Portsmouth46-49
1831-46Chairman of the Board of Public Works in Ireland49-64
28. 6.1838Promoted to Major-General, awarded KCB55
1845-68Inspector-General of Fortifications63-86
1851Lieutenant-General69
1852GCB70
1854Crimea as Chief Engineering Officer71
Nov 1854Appointed Colonel-Commandant of the Royal Engineers72
Feb 1855Recalled to England
1856Baronetcy. Grand Officer of the Legion of Honour74
Knight 1st Class of the Order of the Medjidie. Promoted to General
Freeman of the City of London. Hon DCL (Oxon)
1865Constable of the Tower of London83
1868Field-Marshal86
07.10.1871Died, London89

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Sir Colin Campbell — Commander, the Highland Brigade
Sir Colin Campbell, Baron Clyde of Clydesdale(1792-1863)
DateEventAge
20.10.1792Born, Glasgow. Eldest son of John Macliver, carpenter
26. 5.1808Ensign, 9th Regiment as Colin Campbell (mother's maiden name)15
With 2nd battalion in Portugal
Rolica, Vimeiro, Salamanca, Corunna
With 1st battalion at Walcheren
28. 1.1809Promoted Lieutenant16
1810With 2nd battalion at Gibraltar18
Commanded two companies at Barossa
Attached to Spanish army under Ballesteros
Dec 1811Rejoined 2nd battalion at Tarifa19
Jan 1813Rejoined 1st battalion.20
Vittoria. San Sebastian
17. 7.1813Led the right wing of the 9th in the attack on the convent of San Bartholome20
25. 7.1813Led the attack on the fortress of San Bartholome
Led the night attack on the batteries across the Bidassoa
09.11.1813Gazetted to company command, without purchase, in the 60th Rifles21
Dec 1813Returned to England
Joined the 7th battalion of the 60th in Nova Scotia
1815-1816On leave on the Riviera23-24
Nov 1816Joined the 5th battalion at Gibraltar
1818Transferred to the 21st (Royal Scotch Fusiliers)25
April 1819Joined the 21st at Barbados26
1821adc to Governor and Brigade-Major to troops at Demerara28
under General Murray, Governor of British Guiana
1823Continued in both posts under Sir Benjamin D'Urban30
26.11.1825Major, by purchase33
1826Resigned staff appointments and returned to England
26.10.1832Lieutenant-Colonel, unattached, by purchase40
1835Appointed Lieutenant-Colonel of the 9th43
1837Assumed command of the 98th45
02. 6.1842Landed in China to reinforce Sir Hugh Gough's army in the "Opium War"49
After the war, appointed adc to the Queen, promoted Colonel, CB
Jan 1844Brigadier-General, commanding brigade in Chusan51
24.10.1846To Calcutta with his regiment54
Jan 1847Assumed command of the brigade at Lahore
Appointed to divisional command by Lord Gough55
18492nd Sikh War. In actions of Ramnuggur, Chillianwallah, Goojerat56
KCB
Feb 1850Cleared the Kohat Pass of rebels57
15. 4.1852Defeated the Momunds under Sadut Khan at Panj Pao59
18. 5.1852Defeated the Swats at Iskakote
25. 7.1852Resigned his command
March 1853Returned to England and went on half pay60
11. 2.1854Accepted brigade command in the Eastern expedition61
Appointed to command the Highland Brigade of the 1st Division
20. 6.1854Promoted Major-General
20. 9.1854In action at the Alma
Commandant of Balaclava defence force
24.10.1854Appointed Colonel of the 67th62
25.10.1854Led the 93rd in the 'Stand of the Thin Red Line' at the battle of Balaclava
Dec 1854Assumed command of the 1st Division
05. 7.1855GCB
08. 9.1855Commanded the reserve at the storming of the Redan
03.11.1855Returned to England on leave63
04. 6. 1856Promoted Lieutenant-General. Returned to Crimea to command a corps d'armee under Codrington
Returned to England after a month, the corps not having been formed
Grand Officer of the Legion of Honour, Knight Grand Cross of the order of St Maurice and St Lazarus
Knight 1st Class of the order of the Medjidie, Sword of Honour from Glasgow, Hon DCL (Oxon)
July 1856Assumed command of the South-Eastern District
Sept 1856Appointed Inspector-General of infantry
March 1857Refused offer of command of a Chinese expedition64
11. 7.1857On news of the Indian Mutiny and the death of General Anson, appointed as commander-in-chief, India
16.11.1857Led the 2nd relief of Lucknow65
06.12.1857Defeated Tantia Topi at the 3rd battle of Cawnpore
15. 1.1858Appointed Colonel of the 93rd Highlanders
21. 3.1858Captured Lucknow after a 19 day siege
14. 5.1858Promoted General
03. 7.1858Elevated to the peerage as Lord Clyde of Clydesdale
Subjugated Oudh and Rohilkand
1859Dealt with the 'White Mutiny'66
04. 6.1860Left India67
July 1860Appointed Colonel of the Coldstream Guards
Dec 1860Made a Freeman of the City of London
June 1861KSI68
09.11.1862Promoted Field-Marshal70
14. 8.1863Died70
22. 8.1863Buried in Westminster Abbey

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Lord Cardigan — Commander, the Light Brigade
James Thomas Brudenell, 7th Earl of Cardigan (1797-1868)
DateEventAge
16.10.1797Born. Only son of Robert, 6th Earl of Cardigan
Christ Church, Oxford
1818-29MP for Marborough21-31
May 1824Cornet, 8th Hussars, by purchase26
January 1825Lieutenant, by purchase27
June 1826Captain, by purchase28
1829-32MP for Fowey31-34
August 1830Major, by purchase32
December 1830Lieutenant-Colonel, by purchase33
1832Lieutenant-Colonel of the 15th Hussars34
1832MP for North Northamptonshire34
1833The Captain Wathen affair35
1836Command of the 11th Hussars in India38
1837Succeeded to the earldom on the death of his father39
1833The Captain Wathen affair35
May 1840The black bottle affair42
12. 9.1840Duel with Captain Harvey Tuckett
16. 2.1841Acquitted by House of Lords43
20. 6.1854Promoted Major-General56
Commander, Light Cavalry Brigade, expeditionary force
25.10.1854Wounded in the charge at the battle of Balaclava57
January 1855Returned home on medical grounds
1855Inspector-General of Cavalry
Commander of the Legion of Honour
Knight (2nd class)of the order of the Medjidie
1861Promoted Lieutenant-General63
1859Colonel of the 5th Dragoon Guards61
August 1860Colonel of the 11th Hussars
1863Cardigan v Calthorpe
1861Author of Cavalry Brigade Movements
28. 3.1868Died following a fall from a horse70

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Sir George Cathcart — Commander, 4th Division
Sir George Cathcart (1794-1854)
DateEventAge
12. 5.1794Born. 3rd son of Sir William Schaw Cathcart, 1st Viscount and Earl Cathcart
10. 5.1810Commissioned as Cornet, 2nd Life Guards15
02. 7.1811Promoted Lieutenant into 6th Dragoon Guards17
1813adc and private secretary to his father, Ambassador to Russia19
31. 3.1814Entered Paris with the allied armies19
1815-18adc to Wellington at Quatre Bras and Waterloo, and in Paris20-24
Promoted to company command in the 1st West India Regiment
Exchanged into 7th Hussars
May 1826Lieutenant-Colonel, 7th Hussars32
1828Exchanged into 57th34
1830Exchanged into 8th Hussars36
1838Exchanged into 1st Dragoon Guards46
23.11.1841Promoted Colonel47
1846Appointed Deputy-Lieutenant of the Tower of London52
1850Published Commentaries on the War in Russia and Germany in 1812 and 181356
11.11.1851Promoted Major-General57
Jan 1852Appointed Governor and Commander-in-Chief at the Cape
Subdued the Kaffirs and Basutos
July 1853KCB58
12.12.1853Appointed Adjutant-General at the Horse Guards59
April 1854Left the Cape
Given command of the 4th Division, and a dormant commission to succeed as C-in-C
25.10.1854Battle of Balaclava60
26.10.1854Instructed to surrender the dormant commission
05.11.1854Killed in action, leading a contingent of his men in the battle of Inkerman60
Buried in the Crimea, at Cathcart's Hill
05. 7.1855Gazette announced that he would have been awarded GCB had he survived

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


General Estcourt — Adjutant-General
James Bucknall Bucknall Estcourt (1802-55)
DateEventAge
12. 7.1802Born. 2nd son of Thomas Grimston Bucknall Estcourt, MP
Educated Harrow
13. 7.1820Ensign, 44th18
07. 6.1821Transfer to 43rd Monmouthshire Light Infantry
09.12.1824Promoted Lieutenant22
04.11.1825Promoted Captain23
18342 i/c to Colonel F R Chesney on Euphrates Valley expedition32
21.10.1836Promoted Major34
1837Married Caroline Carew
29. 3.1839Brevet Lieutenant-Colonel36
25. 8.1843Lieutenant-Colonel, unattached, half pay41
Feb 1848-52MP for Devizes45-50
21. 2.1854Brigadier-General, Adjutant-General to the expeditionary force51
12.12.1854Promoted to Major-General52
24. 6.1855Died from cholera, his wife at his side52
10. 7.1855Gazette announced that Estcourt would have been KCB had he survived
1856Widow raised to rank of a KCB's widow by special patent

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Lord Hardinge — Commander-in-Chief, Horse Guards
Sir Henry Hardinge, first Viscount Hardinge of Lahore (1785-1856)
DateEventAge
30. 3.1785Born. 3rd son of Henry Hardinge
8.10.1798Ensign, Queen's Rangers, Canada13
25. 3.1802Lieutenant, 4th Foot, by purchase. Half pay16
1803Transfer to 1st Royals, full pay17
Exchanged to 47th Foot
07. 4.1804Captain, 57th Foot, by purchase19
07. 2.1806Joined senior department, Royal Military College, High Wycombe20
30.11.1807Graduated from RMC22
Dec 1807Deputy Assistant Quartermaster-General to General Spencer's force which joined Wellesley in Portugal
Rolica
Wounded at Vimeira
At Corunna
Appointed to Portuguese staff
13. 4.1809Promoted to Major24
Deputy Quartermaster-General of the Portuguese army
The Douro
Busaco
22. 5.1811Albuera
30. 5.1811Promoted Lieutenant-Colonel26
First and second sieges of Badajoz
Salamanca
Severely wounded at Vittoria
Blockade of Pampeluna
The Pyrenees
Feb 1814Commanded a Portuguese brigade at the storming of the heights of Palais28
12. 4.1814Promoted Lieutenant-Colonel, 40th Foot29
25. 7.1814Transferred to 1st Foot Guards (later Grenadiers)
02. 1.1815KCB
April 1815Posted to Prussian HQ at Liège30
British military commissioner to Blucher, as Brigadier-General
16. 6.1815Lost left hand at the battle of Quatre Bras
24. 2.1816Asst QMG on the British staff
Prussian order of Military Merit
1820MP for city of Durham35
Hon. DCL (Oxon)
19. 7.1821Brevet Colonel36
1823Clerk of the Ordnance38
1826MP for city of Durham41
27. 4.1827Retired on half pay42
Jul 1828-30Secretary at War43-45
22. 7.1830Major-General45
Jul-Nov 1830Irish Secretary
1830MP for Newport
1833Colonel of the 97th48
1834MP for Launceston49
Dec'34-Apr'35Irish Secretary49-50
Sep'41-May'44Secretary at War56-59
22.11.1841Lieutenant-General
1843Colonel of the 57th58
1844GCB59
22. 7.1844To India as Governor-General
11.12.18452 i/c to Gough in 1st Sikh War60
Created Viscount Hardinge of Lahore and Durham
12. 1.1848Retired as Governor-General (succeeded by Lord Dalhousie)62
1852Master-General of the Ordnance67
Commander in Chief of the forces (succeeding Wellington)
1854Promoted to General69
02.10.1855Field-Marshal70
15. 7.1856Retired through ill-health, after being stricken with paralysis71
24. 9.1856Died at South Park, Kent71

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


A W Kinglake — Author
Alexander William Kinglake (1809-1891)
DateEventAge
05. 8.1809Born. Eldest son of William Kinglake
Educated at Eton
1828Trinity College, Cambridge19
1832Graduated BA24
14. 4.1832Entered Lincoln's Inn
c. 1835Made the Eastern tour26
05. 5.1837Called to the bar27
1844Published Eothen, or Traces of Travel Brought Home from the East35
1845Accompanied St Arnaud's Algerian column36
1854Journeyed to the Crimea45
20. 9.1854Attracted Lord Raglan's attention
??.10.1854Left the Crimea
1856Commissioned by Lady Raglan to write a history of the war
1857Elected as MP for Bridgwater48
1863Vols 1 and 2 of The Invasion of the Crimea published54
1868Unseated as MP (Bridgwater was disfranchised for corruption)59
1868Vols 3 and 4 of The Invasion of the Crimea published
1875Vol 5 of The Invasion of the Crimea published66
1880Vol 6 of The Invasion of the Crimea published71
1887Vols 7 and 8 of The Invasion of the Crimea published78
02. 1.1891Died81

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Lord Lucan — Commander, Cavalry Division
George Charles Bingham, 3rd Earl of Lucan (1800-88)
DateEventAge
16. 4.1800Born. Eldest son of Richard, 2nd earl
Educated at Westminster
29. 8.1816Commissioned as ensign in the 6th Foot16
24.12.1818Exchanged into 3rd Foot Guards18
Half pay
20. 1.1820Lieutenant 8th Foot19
16. 5.1822Obtained a company in the 74th Foot22
Half pay
20. 6.1822Gazetted to 1st Life Guards
23. 6.1825Major (unattached)25
01.12.182517th Lancers
09.11.1826Lieutenant-Colonel commanding 17th Lancers26
1826-30MP for County Mayo26-30
1828Attached to Prince Menschikoff's staff in the Balkan campaign28
Awarded the Order of St Anne of Russia (2nd class)
1829Married Anne, 7th daughter of the 6th Earl of Cardigan29
14. 4.1837Went on half pay, relinquishing command of the 17th Lancers36
30. 6.1839Succeeded to the earldom on the death of his father39
1840Elected as a representative peer of Ireland40
23.11.1841Promoted Colonel41
1845Lord Lieutenant of Mayo45
11.11.1851Promoted Major-General51
21. 2.1854Appointed to command of the Cavalry Division in the expeditionary force53
25.10.1854Wounded at the battle of Balaclava54
14. 2.1855Ordered to relinquish his command and return home
01. 3.1855Landed in England
19. 3.1855Addressed the House of Lords, defending his actions in the Crimea
05. 7.1855KCB55
17.11.1855Colonel of the 8th Hussars
1856Published English Cavalry in the Army of the East
24.12.1858Promoted to Lieutenant General58
22. 2.1865Colonel of the 1st Life Guards64
28. 8.1865Promoted to General65
02. 6.1869GCB69
21. 6.1887Promoted to Field Marshal87
10.11.1888Died88

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Captain Fitz Maxse— adc to Lord Cardigan
Sir Henry Berkeley Fitzhardinge Maxse (1832-83)
DateEventAge
1832Born. Son of James Maxse and Caroline (daughter of 5th Earl of Berkeley)
01. 6.1849Lieutenant, Grenadier Guards17
11. 6.1852Transfer to 13th Light Dragoons20
06. 7.1852Transfer to 21st Foot
1854Crimea, as aide-de-camp to Lord Cardigan22
25.10.1854Wounded in the charge of the Light Brigade
Invalided home
Order of the 5th class of the Medjidie
29.12.1854Captain, Coldstream Guards
1855Major23
1863Lieutenant-Colonel31
1863Lieutenant-Governor, Heligoland
Feb 1864Governor, Heligoland32
22.12.1873Left the army41
1881Governor, Newfoundland49
10. 9.1883Died at St John's51

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Captain Louis Edward Nolan — Aide-de-camp to General Airey
Lewis Edward Nolan (1818-1854)
DateEventAge
4 Jan 1818Born in Upper Canada, son of Captain (later Major) Babington Nolan, 70th foot
Commissioned in an Hungarian hussar regiment
Served in Hungary and on the Polish frontier
15. 3.1839Purchased commission as ensign, 4th King's Own Foot21
23. 4.1839Transfer to 15th King's Hussars
Served in India as cornet
19. 6.1841Purchased lieutenancy23
1844Appointed regimental Riding Master26
1849Adc to Lt-Gen Sir G F Berkeley, i/c troops, Madras31
08. 3.1850Purchased troop32
Adc to Sir Henry Pottinger, Governor
Returned home before his regiment and travelled in Russia and northern Europe on leave
1852His book, The Training of Cavalry Remount Horses: A New System, published34
Oct 1852Commanded regimental depot troop at Maidstone
Nov 1852Led his regiment's contingent in Wellington's funeral procession
1853His book, Cavalry: Its History and Tactics, published35
1854Appointed adc to Brig-Gen Airey and sent to Turkey to buy horses36
July 1854Landed in Varna with 300 horses
25.10.1854Killed in action during charge of the Light Brigade36

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


General Pennefather — Commander, 1st Brigade, 2ndDivision
Sir John Lysaght Pennefather (1800-1872)
DateEventAge
1800Born. Third son of Rev John Pennefather of County Tipperary
14. 1.1818Cornet, 7th Dragoon Guards17
20. 2.1823Lieutenant22
5.11.1825Captain, half pay25
8. 4.1826Appointed to 22nd Regiment of Foot (The Cheshire Regiment)25
22. 3.1831Major30
1834Married Katherine, eldest daughter of John Carr, of Mountrath, Queen's County30
17. 2.1843Wounded in battle of Miani (Meanee) under General Napier, Awarded CB42
1848Relinquished command of the 22nd and went on half pay 47
1849Assistant Quartermaster General of the Cork District48
1854Appointed to command 1st Brigade of 2nd Division (Sir De Lacy Evans'division)53
20.06.1854Major General54
20.09.1854Commanded his Brigade at the battle of Alma54
26.10.1854Commanded his Brigade at the battle of "Little Inkerman" 54
25.11.1854Commanded the Division at the battle of Inkerman, De Lacy Evans being ill. Mentioned in despatches.54
Dec 1854Appointed commander of the 2nd Division when Evans invalided home. Appointed Colonel of the 46th Regiment54
5. 7.1855KCB55
July 1856Invalided home56
25. 9.1856Appointed to command the troops in Malta56
13. 2.1860Appointed Colonel of the 22nd59
1860Appointed to command the troops at Aldershot60
12.11.1860Lieutenant General60
13. 5.1867GCB66
9. 5.1868General67
27. 8.1870Appointed Governor of Chelsea Hospital70
Commander of the Sardinian Order of St Maurice and St Lazarus
Grand Officer of the Legion of Honour
2nd Class of the Order of the Medjidie
9. 5.1872Died. Buried in Brompton Cemetery71

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Lord Raglan — Commander-in-Chief, Crimean Expedition
Lord Fitzroy James Henry Somerset, 1st Baron Raglan of Raglan (1788-1855)
DateEventAge
30. 9.1788Born. Youngest son of the 5th Duke of Beaufort
09. 6.1804Cornet, 4th Light Dragoons15
30. 5.1805Lieutenant16
05. 5.1808Obtained company command19
18. 8.1808Transferred to 44th foot
Aide-de-camp to Wellesley in Portugal. Present at Rolica and Vimeira
1809Returned to Peninsula with Wellesley. Wounded at Busaco20
01. 1.1811Appointed military secretary to Wellesley.22
09. 6.1811Promoted brevet major after Fuentes d'Onoro
27. 4.1812Promoted brevet lieutenant-colonel23
Awarded cross with 5 clasps for the Peninsula campaign
25. 7.1814Transferred to 1st Guards25
06. 8.1814Married Emily Harriet, a niece of Wellington
02. 1.1815Awarded KCB26
Secretary to the British embassy in Paris while Wellington was ambassador
26. 3.1815Joined Wellington in the Netherlands as his military secretary
18. 6.1815Lost an arm at Waterloo
26. 8.1815Aide-de-camp to the Prince Regent as a colonel
At the British embassy in Paris
1818Secretary to Wellington when he was master-general of the ordnance29
1818-1820MP for Truro
27. 5.1825Promoted to major-general36
1826With Wellington in St Petersburg on the accession of Tsar Nicholas I37
1826-1829MP for Truro
22. 1.1827Appointed military secretary at the Horse Guards38
19.11.1830Appointed colonel of the 53rd Foot42
1834Awarded honorary degree of DCL (Oxon)45
28. 6.1838Promoted to lieutenant-general49
14. 9.1852Master-General of the Ordnance63
24. 9.1852Awarded GCB
12.10.1852Becomes Baron Raglan of Raglan, Privy Councillor64
10. 4.1854Departs for Paris, as Commander-in-Chief of the expeditionary force65
08. 5.1854Appointed to colonelcy of the Horse Guards
20. 6.1854Promoted to general
1855General Simpson sent to the Crimea66
1855Commissioners McNeill and Tulloch sent to the Crimea
18. 6.1855Disastrous assault on the Malakhoff and the Redan
28. 6.1855Died of dysentery and general debility66
His body was shipped home and buried at Badminton.

Airey Brown Buller Burgoyne Campbell Cardigan Cathcart Codrington Estcourt Eyre Hardinge Kinglake

Lucan Maxse Nolan Pennefather Raglan Scarlett


Home About Sources Topics Background